Valley of the Sun Logo


Open Division I  |   Open Division II  |   Women's Division


Open Division II



Red Blue Yellow Orange
Smoke
Cuyahoga Sheet Metal
Cleveland Steamers
SLAcers
UAA
UCSD
Sundodgers
Notre Dame
Burning Man
Disco Elvis
MacDaddy
Huckaholics
Don't Shoot
High Bred
Mass Transition
Freaks Revisited
Hammer of the Gods
PenUltimate
Col School of Mines
Flying Goatheads


Basic Rules:
Saturday games to 13 win by 2 - mirror image half at 7 - no halftime
Quarters and Semis to 15 win by 2 - mirror image half at 8 - no halftime
Finals to 17 win by 2 - mirror image half at 9 - short halftime
3 timeouts per game - no more than 2 per half
Soft Cap - 30 minutes prior to start of next round
Hard Cap - 5 minutes prior to start of next round

Cool Rules:
2 substitutions per timeout

Saturday Pool Play
  Ben 15 Ben 16 Ben 17 Ben 18 Diablo 7 Diablo 11 Ben 21 Ben 22 Bye
Round 1 - 10:00
R1 vs R5
13-2
R2 vs R4
8-13
O1 vs O5
13-8
O2 vs O4
13-7
B2 vs B4
13-8
B1 vs B5
13-7
Y1 vs Y5
13-3
Y2 vs Y4
12-11
3
Round 2 - 11:45
R1 vs R4
3-13
R3 vs R5
13-2
O1 vs O4
13-8
O3 vs O5
13-9
B3 vs B5
13-8
B1 vs B4
4-13
Y1 vs Y4
10-13
Y3 vs Y5
13-5
2
Round 3 - 1:30
R2 vs R5
13-3
R1 vs R3
12-13
O2 vs O5
13-7
O1 vs O3
3-13
B1 vs B3
13-7
B2 vs B5
13-5
Y2 vs Y5
13-4
Y1 vs Y3
13-9
4
Round 4 - 3:15
R3 vs R4
9-13
R1 vs R2
9-13
O3 vs O4
B3
O1 vs O2
7-13
B1 vs B2
5-13
B3 vs B4
15-14
Y3 vs Y4
6-13
Y1 vs Y2
13-11
5
Round 5 - 5:00
R4 vs R5
13-2
R2 vs R3
5-13
O4 vs O5
6-13
O2 vs O3
13-7
B2 vs B3
12-13
B4 vs B5
13-5
Y4 vs Y5
13-2
Y2 vs Y3
13-11
1


Sunday Championships
Division C
Quarters Semis Finals
SLAcers vs. Freaks Revisited Freaks Revisited vs. ? Freaks Revisited (17) vs. Sundodgers (18)
MacDaddy vs. Papal Age CO School of Mines  
CO School of Mines (15) vs. Cleveland Steamers (10)    
Sundodgers vs. Huckaholics    
Division D
Quarters Semis Finals
Cuyoga Sheet Metal vs. PenUltimate PenUltimate vs. Disco Elvis PenUltimate vs. Hammer of the Gods (winner)
High Bred vs. Disco Elvis Hammer of the Gods vs. Mass Transition  
Air Squids vs. Mass Transition    
   
Division E
Quarters Semis Finals
  UAA (11) vs. Flying Goatheads (15) Burning Man (15) vs. Don't Shoot (11)
  Flying Goatheads vs. Burning Man (winner)  
     
     




Open Division II Teams


Team From
Air Squids UCSD
Burning Man Ultimate ASU
Cleveland Steamers New Mexico
Colorado School of Mines Colorado
Cuyahoga Sheet Metal Cleveland
Disco Elvis Vegas
Don't Shoot Phoenix
Flying Goatheads NE Arizona
Freaks Revisited Flagstaff
Hammer of the Gods Case Western Reunion
High Bred Flagstaff
Huckaholics SoCal
MacDaddy Minnesota
Mass Transition Colorado
Papal Age Notre Dame Alum
Penultimate SoCal
SLAcers SLC/LA/Las Cruces
Smoke San Diego
Sundodgers University of Washington
UAA Phoenix

Page last updated: 10/11/15, 20:34