Valley of the Sun Logo


NYF Main  |   Open Division I  |   Open Division II  |   Women's Division


Open Division II Pools


Black Purple Yellow White
Papal Age
Olamaya
Huckaholics
Diablos
Occlusion
Vomit Monkeys
Freaks from the Peaks
Hanta Virus
Ironwood
Denver U
Air Squids
MacDaddy
Hammer of the Gods
El Ponderoso
Cockfight
Q/SF
Immaculate Goat
Dingwop
Penultimate
Swashbucklers

Saturday Pool Play
  TSC 8 TSC 9 Ben 17 Ben 16 TSC 11 TSC 10 Ben 18 Ben 19 Bye
Round 1 - 10:00
B1 vs B5
9-13
B2 vs B4
6-13
P1 vs P5
13-3
P2 vs P4
13-3
Y1 vs Y5
13-12
Y2 vs Y4
13-12
W1 vs W5
13-4
W2 vs W4
14-13
3
Round 2 - 11:45
B1 vs B4
13-6
B3 vs B5
13-11
P1 vs P4
13-6
P3 vs P5
13-6
Y1 vs Y4
11-10
Y3 vs Y5
13-9
W1 vs W4
13-5
W3 vs W5
13-10
2
Round 3 - 1:30
B1 vs B3
13-9
B2 vs B5
7-13
P1 vs P3
13-10
P2 vs P5
13-5
Y1 vs Y3
2-13
Y2 vs Y5
13-8
W1 vs W3
10-13
W2 vs W5
13-1
4
Round 4 - 3:15
B1 vs B2
13-3
B3 vs B4
10-13
P1 vs P2
10-13
P3 vs P4
13-7
Y1 vs Y2
6-13
Y3 vs Y4
13-3
W1 vs W2
7-13
W3 vs W4
13-7
5
Round 5 - 5:00
B2 vs B3
6-13
B4 vs B5
13-10
P2 vs P3
12-13
P4 vs P5
13-3
Y2 vs Y3
7-13
Y4 vs Y5
6-13
W2 vs W3
13-6
W4 vs W5
13-8
1

Sunday Championships
Division B - Tempe Sports Complex
Quarters - 9:30 Semis - 11:30 Finals - 1:30
Papal Age def Vomit Monkeys Papal Age 15 - Immaculate Goat 8 Papal Age def Dingwop
Freaks def Diablos Dingwop def Freaks  
Immaculate Goat 15 - MacDaddy 10    
Dingwop def Hammer    
Division C - Benedict
Quarters - 9:30 Semis - 11:30 Finals - 1:30
Huckaholics 15 - Ironwood 10 Huckaholics def QSF Hanta Virus def Huckaholics
Hanta Virus def Olamaya Hanta Virus def Penultimate  
QSF def Cockfight  
Penultimate def Air Squids    
Division D - Tempe Sports Complex
Round 1 - 9:30 Round 2 - 11:30 Round 3 - 1:30
Denver 13 - Westview 0 Denver 15 - Swashbucklers 12 El Ponderoso 13 - Denver 6
El Ponderoso def Swashbucklers El Ponderoso 13 - Westview 4 Swashbucklers played Westview
 


Open II Rules and Format:
Saturday games to 13 win by 2 - mirror at 7 - no halftime
Sunday games to 15 win by 2 - mirror at 8 - no halftime
3 timeouts per game - no more than 2 per half
2 substitutions allowed per timeout
Soft Cap - 30 minutes prior to start of next round
Hard Cap - 10 minutes prior to start of next round
Saturday pool games start at 10 am
Sunday "B" bracket plays at 9:30, 11:30, and 1:30 at TSC
Sunday "C" bracket plays at 9:30, 11:30, and 1:30 at Benedict
Sunday "D" bracket plays roundrobin at 9:30, 11:30 and 1:30 at TSC


Open Division II Teams


Team From
Air Squids UCSD
Cockfight U of Colorado
Denver University Denver
Diablos ASU
Dingwop Minnesota
El Ponderoso NAU
Freaks from the Peaks Flag Reunion
Hammer of the Gods Case Western Reunion/Phoenix
Hanta Virus UNM
Huckaholics Southern California
Immaculate Goat Phoenix
Ironwood Arizona
MacDaddy Macalester College Reunion
Occlusion BYU
Olamaya Mexico
Papal Age Notre Dame Alum
Penultimate LA
Q/SF Albuquerque/Santa Fe
Swashbucklers U of Arizona
Vomit Monkeys Northwestern Reunion
Westview High SchoolAvondale, AZ

Page last updated: 10/11/15, 20:34